Organik Karabaş Balının Faydaları 1

Şifa Değeri Yüksek Bir Bal: Karabaş Balı

Karabas otunun yöresel adı ” kargan” dır. Karabaş balı içeriğindeki glikozidler, saponinler, sineoller bakımından diğer ballardan zengindir. Amino asit (prolin) değeri diğer ballardan 3-4 kat daha fazladır.

Kalp damarlarını açarak kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliğini önler. Ağrı kesici özelliğe sahiptir. Asabilik ve sinir hallerini düzenler. Belirsiz baş ağrılarına iyi gelir. Sara nöbetleri, astım krizleri ve yüksek tansiyon için tedaviye destek olarak alınabilir. Baş ağrısı (migren) rahatsızlıkları olanların düzenli karabaş otu balı tüketmesinde fayda var. Dolaşım sistemini güçlendirici bir etkisi vardır. Eklemleri tendomları güçlendirir. Beyin damarlarını açıcı özelliğinden dolayı bu ota ‘beyin süpürgesi’ de denir.

Yüksek polen içerdiği için çabuk kristalize olur ancak besin değerinden bir şey kaybetmez. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bu haliyle tüketebileceğiniz gibi 45-50 derecedeki suda bekletip çözündürülmesi sonucu da kullanabilirsiniz.

Karabas otu; kalp ve damar yani dolaşım sistemi, solunum sistemi, üriner sistem ve cilt hastalıklarında kullanılan bir bitkidir. Aktarlar karabaş otu çiçeklerini yüksek tansiyonu düşürücü, ağrı kesici, balgam söktürücü, … gibi özellikleri nedeniyle satmaktadır. Karabaş otunun çiçeklerindeki nektar ve polen dolayısıyla şifa unsurları da arı tarafından bala taşınmaktadır.

One Comment

  1. Güzel Bir yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir