Organik Bal Hakkında Merak Edilenler Leave a comment

Bal nedir?

Bal, arıların çiçek nektarını, bitkilerin veya bitkiler üzerinde yaşayan bazı canlıların salgılarını topladıktan sonra kendine özgü maddeler karıştırarak değişikliğe uğratıp bal peteklerine depoladıkları tatlı madde olarak tanımlanır.

 

Elde ediliş kaynağına göre bal çeşitleri nelerdir?

Elde ediliş kaynağına göre ballar nektar ve salgı balları olarak ikiye ayrılır:

Çiçek (Nektar) balları:Arıların kestane, ıhlamur, karabaş otu, vb. bitkilerin çiçeklerinden elde ettiği ballar bu sınıfa girer.

Salgı balları:Arıların ıhlamur, meşe, çam vb. reçineli ağaçların özsu ve salgılarından elde ettiği ballardır.

 

Elde ediliş şekline göre bal çeşitleri nelerdir?

Petek Bal:Petek olarak bulunan ballardır.

Süzme Bal:Petek gözlerinden balın süzdürülerek dışarıya çıkarılıp kaplara konmasıyla elde edilen bala süzme bal denir.

Pres Balı:Petekteki balın 45 dereceye kadar ısıtılarak basıç altında enzimlerini kaybetmeyecek şekilde sızdırılmasıyla elde edilen diğer yöntemlere göre kalitesi düşük bir baldır.

 

 

Organik bal nedir?

Üretim koşullarına dikkat edilerek arının doğal ve saf bir şekilde bal üretmesidir. Şeker ve benzeri, şeker türevi maddelerle üretim yapılmaz. Kalıntı bırakan ilaçlar hiç bir şeklide kullanılmaz.

 

Niçin organik bal öneriyoruz?

Organik üretimde üretilen bal , polen, arı sütü, propolis kesinlikle saftır, doğaldır ve de sağlıklıdır. Biz size herhangi bir bal önermiyoruz, biz size sağlıklı, güvenilir, sertifikalı, kendi arılarımızın ürettiği Balyum markalı organik balımızı öneriyoruz.

 

Bir balın organik olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Bir balın organik olduğunu üreticinin üretim için almış olduğu “organik bal tescil belgesi”nden ve yetkili laboratuvarlardan almış olduğu “analiz raporu”ndan anlayabiliriz. Bunun dışında hiç bir yöntem ile tat, renk, akışkanlık vb. özellikler ile balın organik olup olmadığı anlaşılmaz. En kesin ve güvenilir yöntem laboratuvarda yapılan analizlerdir. Ayrıca “organik bal üreticisi” sertifikasyon kurumudan almış olduğu “organik bal tescil belgesi”ne dayanarak ürün etiket ve ambalajında “organik tarım” logosu ve denetleyici sertifikasyon kurumunun logosunu kullanabilir. Ayrıca Sertifikasyon Kurumunun Sicil Nosu ile Üretici Firmanın Sertifika Nosu Mutlaka

Etiket Üzerinde Bulunmalıdır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca verilen ( Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım ) logosu bulunmayan ancak organik, doğal, ekolojik, biyolojik vb. kelime oyunları içeren ürünleri organik sanarak satın almayınız.

 

 

Karakovan nedir?

Arının her türlü dış etkenlere açık olarak doğal yollarla hayatına devam etmesi ve bu doğal yollarla ürün elde edilmesine karakovan bal üretimi denir.

 

Şekerli bal ne demektir?

Bal şekerlenmesi iki çeşittir:

Doğal balın donma sıcaklığı elde edilen kaynağına bağlı olarak 6 derece ile 14 derece arasındadır. Kabul edilmiş donma derecesi 8 derecedir. Bunun sonucu olarak bal 8 derece ve altında kristalize olur.

İkincisi ise; arıya nektar akışı döneminde şeker şurupları veya başka yöntemler ile şekerli besin verilmesi sonucu oluşan şekerli baldır. Donma derecesi 0 dereceye yakındır. Besin değeri zayıftır.

 

 

Gerçek bal nasıl anlaşılır?

Gerçek bal ancak ve ancak laboratuvar analizleri sonucunda anlaşılır. Diğer yöntemlerin hiç bir dayanağı ve güvencesi yoktur. Organik sertifikalı Balyum ballarımız sürekli laboratuvar analizinden geçmektedir. Ballarımızın son kullanıcıya ulaşması ancak bu laboratuvar analizlerinin doğru çıkması sonrası gerçekleşebilmektedir.

 

Çocuklara kaç yaşından itibaren bal yedirilebilir?

Bir yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemesi gerekmektedir. Ancak 1 yaşından sonra organik bal çocuklar için güvenilir ve sağlıklı bir gıda maddesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir