organik bal nedir

Organik Bal Nedir? Leave a comment

Organik bal tamamen el değmeden üretilen bir bal çeşididir. Organik bal üretimi; kimyasal katkı maddelerinden uzak, şeker katkısından uzak, insanların tarımsal ilaçlama yaptığı bölgelerden uzakta yapılan bir bal üretim çeşididir. Sanayi bölgelerinden uzakta ve kara yollarından en az 5 kilometre uzakta, temiz su alanların olduğu bölgelerde üretilen bir bal çeşididir. Organik bal deyince; tamamen doğal, insan eli değmemiş, saf balı anlıyoruz. Bir balın organik bal olması için organik sertifikasına sahip olması gerekir.

 

Arı kovanlarının; karayollarından 5 km uzakta olması, sanayi bölgelerinden uzakta olması, tarımsal ilaçlamalardan uzak bölgelerde olması organik sertifika almanın başlıca koşullarındandır. Bu koşulları sağlayamayan bal üreticileri organik sertifikası alamamaktadır.

 

Bir balın organik olup olmadığını sadece etiketinde bulunan “organik tarım logosu”ndan anlayabiliriz. Yasalarımıza göre Türkiye Cumhuriyeti organik tarım logosunu sadece organik sertifika alabilmiş üreticiler etiketlerinde kullanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir